Тернопільський замок

Замок в Тернополі зведений в 1540-1548 роках, на лівому березі річки Серет. Право на заснування міста, та зведення замку Яну Тарнавському гербу Леліва, краківському каштеляну, великому гетьману коронному, надав король Польщі Сигмунд I.

Post
play

Замок в Тернополі зведений в 1540-1548 роках, на лівому березі річки Серет. Право на заснування міста, та зведення замку Яну Тарнавському гербу Леліва, краківському каштеляну, великому гетьману коронному, надав король Польщі Сигмунд I. Разом з будівництвом замку насипали дамбу, що перекрила річку і утворила великий став, який оточив замок з трьох сторін. Замок обнесли земляним валом увінчаним частоколом, по краях збудували муровані оборонні вежі. Одна з них, Кушнірська, знаходилась біля Воздвиженської церкви, інша – Шевська знаходилась в районі сучасного парку.

Перед земляними оборонними валами був викопаний глибокий рів. В замок можна було попасти воротами зі сходу, через рів був перекинутий міст, який опускався, а на ніч піднімався. Палац замку мав три основні поверхи зі сходу, та два підземні поверхи з заходу. Замок слугував прикриттям шляху з Теребовлі до Буська. Син Яна Тарнавського,  добудував замок та укріпив його. Великих руйнувань зазнав замок під час нападів турків і татар у 1575, 1589, 1672 роках. В 1675 році паша Ібрагім Шишман, після декількох тижнів облоги міста спалили замок, зруйнував фортифікаційні споруди, висадив в повітря обидві вежі, спустив воду зі ставу. Після переходу міста у власність Собєських, замку повернули первісний вигляд, і в такому стані він залишався до кінця XVIII століття.

На початку XIX століття, на той час власник замку, Францішек Коритовський, гербу Мора, зніс залишки оборонних валів, та веж, оточив палац новим муром з тесаного каменю. Нову вхідну браму на територію замку прикрасив двома пілонами на єгипетський манір, розмістивши на них герби свого роду, та роду жінки. Над гербами виднілися маски левів, а пілони вінчали кам'яні кулі. У південній частині дитинця спорудив Новий замок у три поверхи.

У 1810-1815 роках, коли місто захопили московити, в палаці було влаштовано казино. В 1843 році останній власник замку, барон Тадей Туркул, продав його громаді міста, а далі австрійське військо використовувало будову під казарми. В 1917 році, московити втікаючи з міста спалили Старий замок.

В 1930-1931 роках замок відбудували. В 1944 році Старий та Новий замки були зруйновані під час бойових дій. Далі вже Новий замок не відбудовували, а звели на його фундаменті готель, який зараз називається „Тернопіль”. Старий замок відбудували в 1956 році. Від первісного замку у первісному виді збереглася цокольна частина. Верхня частина змінила свій зовнішній вигляд. Деталей архітектури вже не дотримувались.